مهمترین ویتامین ها

با ویتامین ها و فایده ی آن ها برای بدن آشنا هستید؟

 

از یکی از ضروری ترین مواد مغذی بدن ویتامین ها هستند. چون اگر همه ی آن ها باهم هماهنگ باشند، میتوانند مسئولیت های ضروری بدن را به عهده بگیرند و انجام بدهند. از جمله تقویت استخوان ها و سیستم دفاعی بدن و درمان زخم ها و…  بعلاوه وظیفه ی تبدیل غذا به انرژی بر عهده ی ویتامین هاست. اگر بدانید که این مواد بصورت طبیعی در بدن ما وجود ندارند و حتما باید از طریق مواد خوراکی وارد بدن شوند، قطعا به تغذیه ی خود بیشتر اهمیت میدهید. خصوصا اگر ورزشکار حرفه ای باشید! در این صورت بخاطر فعالیتد بیشتر، نیاز بدنتان به مواد مغذی بیشتر خواهد شد.

در ادامه به معرفی چند نمونه از ویتامین های خیلی مهم خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

دوره آموزش بدنسازی را با شرافت تجربه کنید

 

ویتامین ها به دو دسته ی محلول در آب و محلول در چربی تقسیم میشوند.

 

 

ویتامین‌های محلول در آب کدامند؟

 

ویتامین هایی که محلول در آب هستند ۹ گونه هستند. این ۹ نوع در بدن آدمی ذخیره نمیشوند و در نهایت با ادرار از بدن خارج میشوند. با وجود اینکه مقدار خیلی خیلی کمی از این ویتامین ها در بدن ذخیره میشوند، اما باید با برنامه ای منظم به بدن برسند. یعنی با وجود ذخیره نشدن، اما مصزف همیشگی و منظم آن ها ضروری است. تنها ویتامینی از این نوع که در بدن ذخیره میشود ویتامین B12 است.

 

ویتامین‌های محلول در چربی

 

این گروه از ویتامین‌ها در بافت‌های چربی بدن ذخیره می‌شوند. چهار ویتامین محلول در حلال های چربی شامل ویتامین‌های A ،D ،E و K هستند. این گروه از ویتامین ها، با وعده‌های غذایی چرب خیلی راحت جذب بدن می‌شوند. رساندن ویتامین ها به بدن برای توانایی انجام فعالیت های روزمره ضروری و غیرقابل چشم پوشی است.

انواع ویتامین
آموزش های بدنسازی در سایت مهدی شرافت

در ادامه به معرفی چند نمونه از ویتامین های خیلی مهم خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

ویتامین A

 

یکی از ریز مغذی ها ویتامین A است. این ویتامین ضروری ترین ماده برای حفاظت و رشد و نمو مخاط در بدن است. بعلاوه در درمان بیماری های عفونی نیز موثر است. از دیگر وظایف این ویتامین را دیگر همه میدانند به طوریکه در فرهنگ ما با اصطلاحات زیادی عجین شده است مثلا به کسی که چیزی را نمیبنند میگویند باید آب هویج بخورد ! پس تا اینجا دانستیم از منابع تامین این ویتامین، هویج است. البته استفاده ی بیش از اندازه از این ویتامین باعث حالت تهوع یا شاید احساس مسمومیت کند.

 

دوره ی فیتنس را با شرافت تجربه کنید

 

ویتامین B

 

این ویتامین در سلامتی و سیستم دفاعی خیلی خیلی ضروری است. این ویتامین همچنین در تامین انرژی و عملکرد مغز و سوخت و ساز بدن بسیار مهم است. برای جلوگیری از عفونت میتوانید از این ویتامین کمک بگیرید.  این ویتامین در زنان تاثیری ویژه و در مردان تاثیرات خاص خودشاتن را دارد. مثلا برای شیردهی زنان بسیار سازگار و مناسب است. ویتامین B در مردان، به تولید هورمون های مردانه از جمله تستوسترون کمک میکند. این هورمون هرچه سن بالاتر میرود در مردان کمتر میشود. در نتیجه خصوصا در سن های بالا مصرف و تامین این ویتامین جزو ضروریات است. خیلی شایع است که این ویتامین مختصا به ایجاد عضله کمک میکند. در نتیجه مصرف آن در میان ورزشکاران خیلی رایج است. پس علاوه بر ورزش های عضلانی، از این ویتامین هم استفاده کنید.

 

ویتامین  E

 

این ویتامین جزو آنتی اکسیدان ها است. به همین خاطر از بدن در مقابل صدمه های وارد شده توسط رادیکال های آزاد مراقبت میکند. این رادیکال ها قادرند به تمامی اندام ها و سلول های بدن صدمه بزنند. همچنین اگر ویتامین E در بدن کافی نباشد بدن ضعیف میشود و نمیتواند از خود در برابر باکتری ها و ویروس ها دفاع کند. جالب ایت بدانید این ویتامین در تشکیلات گلبول های قرمز نقش بسزایی دارند. برای جذب و کارایی بیشتر ویتامین K میبایست از این ویتامین استفاده کرد. برای باز شدن گرفتگی رگ های خونی و پیشگیری از لخته شدن نیز خوب است از این ویتامین استفاده کنید. سلول های بدن علاوه بر پشتیبانی گرفتن از این ویتامین، برای اینکه با هم ارتباط برقرار کنند و وظایف خود را انجام بدهند نیز به ویتامین سی نیاز دارند. هنوز تاثیر این ویتامین در جلوگیری از سرطان و بیماری های قلبی کاملا اثبات نشده است و در حال بررسی است. ویتامین سی از طریق روغن های گیاهی از جمله جوانه ی گندم و آفتاب گردان و ذرت، آجیل و دانه ها و سبزی هایی با برگ های سبزرنگ تامین میشود.

 

ویتامین D

 

این ویتامین که یک ویتامین حل شده در چربی است، بصورت طبیعی در بعضی از مواد خوراکی هست. البته بصورت مکنل هم استفاده میشود. مهم ترین منبع تولید این ویتامین، نور خورشید است. خیلی جالب است که ما همینطور که در خیابان راه میرویم بدون هیچ زحمتی، در حال جذب ویتامین هستیم. این یکی از بزرگترین نعمت های الهی است. البته این راه کافی نیست و حتما میبایست مواد دارای ویتامین دی را در برنامه ی غذایی خود قرار بدهید. اگر از مکمل ها استفده کنید که فوق العاده خواهد بود. خصوصا زمانی که شما بصورت حرفه ای ورزش را دنبال میکنید. در اینصورت باید تمام ویتامین را به مقدار کافی به بدنتان برسانید اگرنه دچار مشکلات جدی خواهید شد.

انواع ویتامین
آموزش های بدنسازی در سایت مهدی شرافت

ویتامین C

 

ویتامین C نیز یکی از آنتی اکسدان هاست که برای بهبود زخم ها بسیار موثر است. روزانه باید چیزی حدود ۱۰۰ گرم از این مواد به بدن برسد. شما میتوانید از طریق خوردن سبزیجات مانند بروکلی و اسفناج و فلفل دلمه و… میوه‌ها و لیمو این ویتامین را به بدن خود برسانند. اگر این ویتامین به مفدار لازم در شما نباشد، بدخلق میشوید، خسته و بی انرژی خواهید شد و پوستی خشن و زبر و خشک خواهید داشت. به شدت ایمنی بدنتان پایین می آید و در نتیجه در برابر بیماری ها شدیدا آسیب پذیر خواهید شد.

انواع ویتامین
آموزش های بدنسازی در سایت مهدی شرافت

ویتامین K

 

ویتامین K سال های خیلی زیادی است که کشف شده است و از آنزیم های ضروری برای منعقد نشدن خون است. این ویتامین همچنین بعضی از آنزیم ها را فعال میکند. ویتامین K به کمک ویتامین D، وظیفه دارند سوخت و ساز بدن را تنطیم کنند. در مطالعات اخیر، با کشف خواص بیشتری از این ویتامین، دوست داران سلامتی به آن علاقه ی بیشتری نشان داده اند. با این ویتامین از پوکی استخوان و ملتهب شدن مفاصل جلوگیری کنید. بدیهی است که ورزشکاران حرفه ای، چون در معرض آسیب بیشتری هستند، باید از طریق مصرف این ویتامین استخوان بندی خود را تقویت و مراقبت کنند. بیشترین ویتامین طبیعی در سبزیجات با برگ سبز، در همه ی کلم ها، بخصوص کلم بروکلی بسیار زیاد وجود دارد. کودکانی که تازه به دنیا می آیند بلافاصله به آن ها ویتامین K میدهند.

دوره‌ی بدنسازی در منزل را با شرافت تجربه کنید

ویتامین های مهم و ضروری برای خانم ها کدامند؟

 

  1. ویتامین B2: این ویتامین علاوه بر بهبود سیستم دفاعی، برای درمان افسردگی و استرس نیز ضروری است. این ویتامین در گوشت و سبزیجات و غلات دارای سبوس یافت میشود
  2. ویتامین B9 : نام دیگر این ویتامین اسید فولیک است. این ویتامین نیز برای درمان افسردگی بسیار مناسب است. زنان باردار باید حتما در دوران بارداری از این ویتامین استفاده کنند. چرا که در صورت مصرف نکردن آن، ممکن است کودکشان دچار بیماری های مربوط به لوله ی عصبی شود. در سبزیجات با برگ سبز، توت فرنگی و مارچوبه و تخم مرغ و لوبیاها این ویتامین ها وجود دارند.
  3. ویتامین B6: تولید هورمون ها و مواد شیمیایی مغز را بهبود میبخشد. همچنین برای حافظه و افسردگی نیز مناسب است. این ویتامین اگر در بدن کم باشد، موجب کم خونی میشود.

 

بهترین دوره ی آموزش آنلاین بدنسازی را با شرافت تجربه کنید

 

  1. ویتامین B7: نام دیگرش بیوتین است. از وظایف خیلی مهمش رشد سلولی است

میخواهم در آخر شما را با یک ماده ی معدنی کتر شناخته شده آشنا کنم: بور

از نقش های اصلی این ماده، تنطیم هورمون های جنسی مردانه از جمله تستوسترون است. همچنین در صورت استفاده از این ماده، نتایج مصرف ویتامین D را افزایش میدهد. تاثیر مهم دیگر آن این است که باعث میشود فرد، کلسیم و منیزیم دریافتی را دفع نکند. در نتیجه به تراکم استخوان کمک میکند.

همانطور که متوجه شدید، رساندن ویتامین به بدن بسیار ضروری است و باید هر روز در وعده های غذایی ما قرار بگیرد. پس لطفا در رساندن این مواد به خود کوشا باشید.

انواع ویتامین
آموزش های بدنسازی در سایت مهدی شرافت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.