۵ وعده غذا برای لاغری

5 وعده غذا

آموزش بدنسازی در منزل زمانی می‌تواند برای کاهش وزن کارساز باشد که از برنامه غذایی خوب و باکیفیت استفاده کنید. به نوعی فقط نمی‌توان با آموزش فیتنس در منزل به هدف خود که تناسب اندام است برسید. وجود یک برنامه غذایی خوب و مناسب، که وعده‌های آن با مواد مغذی پرشده باشد، می‌تواند موثرترین راه برای لاغری باشد. معمولا افراد هنگامی که بدنسازی با قهرمان جهان را تجربه می‌کنند، بیشتر با اهمیت رژیم غذایی آشنا می‌شوند. به عنوان مثال یکی از راه‌های برای لاغری افزایش وعده‌های غذایی است که مربیان زیادی، این راهکار را به ورزشکاران خود توصیه می‌کند. مهدی شرافت مربی بدنسازی نیز در برنامه غذایی که برای ورزشکاران می‌نویسد، همواره ۵ وعده غذایی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرد. روزانه خوردن ۵ وعده غذایی مزیت‌های مختلفی را به دنبال دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

آموزش فیتنس در سایت مهدی شرافت
5 وعده غذایی برای لاغری

چرا باید برای لاغری، در طول روز ۵ وعده غذایی بخوریم؟

بسیاری از افراد بر این باورند که برای لاغری باید وعده‌های غذایی را کاهش داد و با زجر کشیدن وزن خود را کم کرد. این باور غلط نه تنها سبب لاغری نمی‌شود بلکه در طولانی مدت آسیب و مشکلات مختلفی را به بدن وارد می‌کند. از این رو باید وعده‌های غذایی را افزایش داد. همانطور که گفته شد بهترین تعداد وعده غذایی برای لاغری ۵ وعده در روز است. خوردن ۵ وعده غذایی در روز دو مزیت بزرگ دارد که عبارت‌انداز:

  • خوردن وعده‌های غذایی زیاد در طول روز، به حد بسیار زیادی متابولیسم بدن را بالا می‌برد که این موضوع در افزایش سوخت و ساز تاثیر بسیار زیادی دارد. افزایش سوخت ساز سبب می‌شود تا بدن چربی بسیاری کمی را جذب کند و از این رو می‌توان وزن خود را کاهش داد. اما اگر در طول روز وعده‌های غذایی کم ولی به مقدار زیاد را مصرف کنید، چربی در بدن انباشته شده و چاقی و بیماری‌های مختلفی را به وجود می‌آورد.
  • میزان تولید انسولین از دیگر مواردی است که سبب می‌شود تا بدن چربی کمتری را ذخیره کند. به طور کلی وقتی شما وعده‌های غذایی زیاد با میزان کم را میل می‌کنید، انرژی بدن مرتبا کم و زیاد می‌شود. به همین دلیل بدن می‌تواند آماده کاهش وزن باشد.

اگر وعده‌های غذایی خود را افزایش دادید و در هر وعده مقدار کمی غذا بخورید، شما قدم اول برای لاغر شدن را به خوبی برداشته‌اید.  همچنین باید گفت که برنامه غذایی باید در کنار برنامه ورزشی باشد، تا بتوان در کمترین زمان ممکن وزن خود را به حد نرمال رساند.

برای کاهش وزن وعده‌های غذایی را چه هنگام بخوریم؟

هر وعده غذایی برای آن که بیشترین سود را به بدن برساند باید در ساعت مشخصی خورده شود، با خوردن به هنگام غذا احتمال چاقی تا حد بسیار زیادی کاهش می‌یابد و شما هیچگاه به رژیم گرفتن سخت و طاقت فرسا نیازمند نخواهید شد. در کلاس‌های آموزش فیتنس و یا آموزش بدنسازی در منزل نیز بیش از هرچیزی مربیان به غذا و خوراک ورزشکاران اهمیت می‌دهند، به نوعی با خوردن به هنگام غذا می‌توانید  اثر تمرینات ورزشی را نیز افزایش دهید. مهدی شرافت مربی بدن سازی است که با توجه به علم و دانایی بالا همواره برنامه غذایی را مهم‌تر از برنامه ورزشی می‌داند و با برنامه‌های غذایی مناسبی را در اختیار ورزشکاران قرار می‌دهد. به طور کلی بدنسازی با قهرمان جهان مزیت‌های مختلفی دارد که در هنگام تمرین کردن با مهدی شرافت متوجه آن‌ها خواهید شد. زمان‌های مناسب برای خوردن هر وعده غذایی از دیدگاه این مربی را در ادامه بیان می‌کنیم.

غذا و ورزش
آموزش برنامه نویسی در دوره فیتنس

بهترین زمان برای خوردن صبحانه، ناهار، میان وعده، عصرانه و شام

هر فرد معمولا متناسب با سبک زندگی خود، زمان وعدهای غذایی را مشخص می‌کند اما اگر به دنبال لاغری هستید باید بهترین زمان خوردن هر وعده غذایی را بدانید.

بهترین زمان خوردن صبحانه: بهترین زمان برای خورنن صبحانه ساعت ۷ صبح است. توصیه می‌شود که صبحانه را یک ساعت بعد از بیدار شدن از خواب بخورید.  در این وعده غذایی معمولا غذاهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که سیری کاذبی را در فرد به وجود می‌آورد. غذا‌های حاوی پروتئین و غلات سبوس دار می‌تواند بهترین انتخاب برای صبحانه باشد.

بهترین زمان خوردن میان وعده: خوردن میان وعده مزیت‌های زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش ریزه خواری اشاره کرد. بهترین زمان برای خوردن میان وعده ساعت ده صبح است. خوراکی‌های خوب و مناسبی که در این وعده می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، کلم بروکلی، هویج، ماست کم چرب، سیب، کره بادام زمینی و… است.

بهترین زمان خوردن ناهار: مرغ، گوشت‌های بدون چربی و ماهی بهترین غذا‌هایی است که می‌توانید در وعده ناهار میل کنید. در این وعده غذایی توصیه می‌شود که از چربی‌های سالم نیز بهره بگیرید، آوکادو و روغن زیتون دو نمونه از چربی‌های سالم هستند که در وعده ناهار می‌توانند ویتامین‌های مختلفی را به بدن وارد کنند.  ساعت ۱۲:۳۰ بهترین زمانی است که می‌توانید ناهار خود را میل کنید.

بهترین زمان خوردن عصرانه: در ساعت ۴ عصر برای آن که بتوان ریزه خواری مابین ناهار و شام را کاهش داد باید از مواد مغذی مختلفی استفاده کرد. برای خوردن عصرانه می‌توانید از انواع مغز‌ها مانند بادام و پسته استفاده کنید.

بهترین زمان خوردن شام: خوردن دیر هنگام شام یکی از مهم‌ترین عوامل برای افزایش وزن است. از این رو این وعده غذایی را تا حد امکان باید سریع‌تر میل کرد. بهترین زمان برای خوردن شام ساعت ۷ شب است.

سخن پایانی

این تصور که هر چه کمتر بخوریم بیشتر لاغر می‌شویم نظریه کاملا اشتباهی است که با وجود اشاره مکرر پزشکان و مربیان ورزشی بازهم دیده می‌شود که بسیاری از افراد از این روش برای لاغری استفاده می‌کنند. مهدی شرافت مربی بدنسازی، افزایش وعده های غذایی را یکی از مهم‌ترین عوامل برای کاهش وزن می‌داند. از این رو اگر قصد لاغری را دارید و آموزش فیتنس و آموزش بدنسازی در منزل را تهیه‌ کرده‌اید، به تغذیه خود بیش از پیش بها دهید.

اگر بدنسازی با قهرمان جهان را تجربه کرده باشید به طور حتم به تعداد وعده‌هایی که او در طول روز مصرف می‌کند، آشنا هستید. این افراد معمولا از ۵ وعده غذایی در طول روز استفاده می‌کنند. صبحانه، میان وعده، ناهار، عصرانه و شام وعده‌هایی است که مربیان به ورزشکاران توصیه می‌کنند. وجود تعداد زیاد میان وعده علاوه بر آن که ریزه خواری را تا حد زیادی کاهش می‌دهد از طرفی می‌تواند با بالا بردن سوخت و ساز بدن، جذب چربی را به حداقل برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.