لیپوساکشن خوب است یا بد؟

لیپوساکشن خوبه یا بد

لیپوساکشن درست مثل هر عمل جراحی زیبایی دیگری دارای خطراتی مانند خونریزی بیش از حد، عفونت، سوراخ شدن اندام، زخم است. خطرات خاص لیپوساکشن بی نظمی های کانتور (Contour Irregularities)  بدن است (ممکن است پوست به دلیل از بین بردن چربی، ناهموار و موج دار به نظر برسد. بعضی اوقات افراد از یک سبک زندگی سالم پیروی نمی کنند و از این رو، ممکن است نتیجه لیپوساکشن خیلی سریع از بین برود.

با وجود این خطرات بهتر است که تا جایی که مقدور است از روش های بدون ریسک یا حداقل با درصد ریسک کمتر برای کاهش وزن استفاده کرد. با یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی مورد نیاز بدن شما و یک برنامه روتین ورزشی می تواند بدون عوارض به وزن دلخواه برسید. آکادمی مهدی شرافت با در نظر گرفتن نیاز حال حاضر مراجعه کنندگان این امکان را فراهم کرده که شما به راحتی آموزش بدنسازی و آموزش فیتنس را در دوره های آنلاین این آکادمی داشته باشید و گام به گام با جلسات پیش بروید و با اعتماد به مربی و پشتکار خود به اندام ایده آلتان برسید.

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن یک روش جراحی برای از بین بردن فیزیکی سلول های چربی از قسمت های خاصی از بدن مانند شکم، ران، باسن و غیره است که در آن چربی تجمع می یابد.این یک روش معمول برای کاهش وزن نیست، بلکه فقط چربی را از ناحیه بسیار خاصی از بدن از بین می برد. اگر چاق هستید یا اضافه وزن دارید، می توانید از طریق رژیم غذایی و ورزش یا با روش های جراحی مانند وزنتان را کاهش دهید.

در حین این عمل کاملا بیهوش می شوید. بنابراین در حین انجام آن هیچگونه دردی را احساس نخواهید کرد. دوره نقاهت پس از عمل جراحی به ناحیه ای بستگی دارد که مورد عمل جراحی قرار گرفته است. این جراحی فقط می تواند به شما کمک کند تا جمع و جور تر به نظر برسید، اما نمی توانید با آن فرم بدن زیبایی داشته باشید. پوست های شل ممکن است همان طور که هست باقی بماند. بعضی اوقات لیپوساکشن با جراحی های دیگر مانند جراحی ابدومینوپلاستی، لیفت صورت، تقویت سینه و غیره ترکیب می شود. اینها با هم می توانند به شما کمک کنند تا اندام شما فرم گرفته تر به نظر برسد.

 

انواع لیپوساکشن

اول از همه، جراح، مناطق تحت درمان را مشخص می کند، یعنی مناطقی که چربی تجمع دارد، سپس برش های کوچکی را در این مناطق ایجاد می کند و یک لوله تو خالی به نام کانول (Cannula) را از طریق برش ها وارد لایه چربی می کند. کانولا از طرف دیگر به خلائی متصل است که چربی مایع را می مکد.

قبل از مکش لازم است سلول های چربی از یکدیگر و بافت های اطراف جدا شوند و برای دستیابی به این هدف جراح ممکن است از روش های مختلفی مانند سونوگرافی، لرزش، نور لیزر و سرم نمکی استفاده کند. بر اساس این تکنیک ها، لیپوساکشن انواع مختلفی دارد.

 

 

لیپوساکشن Tumescent

در این روش مقدار زیادی محلول، قبل از مکش تزریق می شود. محلول به طور کلی حاوی مخلوطی از لیدوکائین (lidocaine)، اپی نفرین (Epinephrine) و محلول نمک است. این محلول باعث کوچک شدن رگ های خونی و در نتیجه کاهش از دست دادن خون در طی جراحی می شود و درد و تورم بعد از عمل را کاهش می دهد.

این محلول، چربی را مایع کرده و مکش آن را آسان می کند. این محلول نمک است که باعث تجزیه رسوبات چربی می شود.  پس از تزریق محلول، پزشک برش های کوچکی در اطراف ناحیه مورد درمان ایجاد می کند و کانول را به دستگاه مکش متصل می کند. با حرکت عقب و جلو چربی مکیده و به سیستم جمع آوری رسوب می کند. پس از جراحی لباس فشرده سازی الاستیک برای کمک به انقباض پوست استفاده می شود.

لیپوساکشن به کمک سونوگرافی (UAL)

از ارتعاشات اولتراسونیک (Ultrasonic Vibrations) برای شکستن بافت چربی و شل کردن آن از بافت های اطراف استفاده می شود.

لیپوساکشن به کمک لیزر (LAL)

با نام لیزر لیپو نیز شناخته می شود که از انرژی لیزر برای شکستن سلول های چربی استفاده می شود. تفاوت اصلی در این جراحی ها فقط روش مایع سازی چربی است. پس از تخلیه مایعات، سلول های چربی تخلیه می شوند. این جراحی همچنین می تواند براساس منطقه درمان مانند لیپوساکشن شکم، بازوها، ران ها، سینه ی مردان، سینه ی زنان، باسن، چانه، گونه ها، پشت و غیره تقسیم شود.

 

بعد از جراحی لیپوساکشن چه اتفاقی می افتد؟

روش های پیشرفته لیپوساکشن تورم، ضربه و ناراحتی پس از جراحی را کاهش داده است. بسته به نوع جراحی که انجام داده اید می توانید روز عمل، بیمارستان را ترک کنید. کبودی، تورم و درد چند هفته وجود خواهد داشت. جراح شما ممکن است برخی از داروهای ضد درد را تجویز کند. بسته به میزان حذف چربی، ممکن است در طی چند روز بهبود یابید و کارهای روزمره را انجام دهید. دکتر یک لباس فشرده سازی (Compression Garment) به شما می دهد تا چند هفته بعد از جراحی بپوشید. این لباس تورم را به حداقل می رساند و باعث انقباض پوست می شود. بعضی اوقات ممکن است زخم های برش برای روزها مایع نشت کنند. برای مقابله با نشت، پزشکان ممکن است لوله های تخلیه را برای تخلیه مایع به محل برش ها وارد کنند.

عکس

نتایج جراحی لیپوساکشن چیست؟

سلول های چربی در لیپوساکشن به طور دائمی برداشته می شوند اما شما هنوز هم می توانید وزن خود را افزایش دهید و چربی ها همچنان می توانند در مناطق مختلف بدن شما جمع می شود. برای حفظ فرم بدن و افزایش مدت زمان نتیجه، باید از یک برنامه غذایی پیروی کنید که شامل پروتئین بدون چربی، میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم چربی و ورزش روزانه باشد. این یک جراحی زیبایی است که می تواند شما را لاغر نشان دهد اما این یک راه حل دائمی نیست. اگر دوباره به خوردن غذاهای پر کالری ادامه دهید، چربی ممکن است به سرعت برگردد. لیپوساکشن یک بار چربی را از بدن شما خارج می کند، پس از آن وظیفه شما این است که رشد چربی را کنترل کنید.

عوارض جراحی لیپوساکشن

از شما خواسته می شود برگه ی رضایت نامه را امضا کنید تا مطمئن شوید که هر گونه خطرات و عوارض احتمالی جراحی را کاملاً درک می کنید. خطراتی که ممکن است در زمان جراحی لیپوساکشن اتفاق بیافتد عبارتند از:

خطرات بیهوشی، کبودی، تغییر در ظاهر پوست که ممکن است ادامه داشته باشد، آسیب به ساختارهای عمیق تر مانند اعصاب، رگ های خونی، عضلات، ریه ها و اندام های شکمی، ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی، تجمع مایعات، عفونت، خطوط نامنظم یا عدم تقارن رنگدانه های سطح پوست، نیاز به جراحی مجدد، تورم مداوم، بهبود ضعیف زخم، موج دار شدن یا شل شدن پوست، بدتر شدن سلولیت، تورم، سوختگی حرارتی یا آسیب گرمایی ناشی از سونوگرافی. همانطور که در بالا اشاره کردیم لیپوساکشن  یک راهکار کاملا اختیاری است که ممکن است که ریسک بالایی را داشته باشد. بنابراین قبل از انجام آن با یک پزشک متخصص مشورت کنید

همانطور این خطرات باید قبل از رضایت شما به طور دقیق و کامل مورد بررسی  قرار بگیرند. اهمیت دارد که شما تمام سوالات خود را کامل با جراح خود در میان می‌گذارید. ممکن است جراحی های دیگری برای کاهش پوست اضافی در نظر گرفته شود. در هنگام مکش با مقادیر بالا مثلا بیش از پنج لیتر چربی، لازم است تدبیرهای جدیدی در نظر گرفته شود. با مرور دوباره ی این مقاله پی می برید که سلامتی دارای ارزش بسیار بالایی است که نمی توان براساس احساسات لحظه ای آن را به مخاطره انداخت. پس همین امروز تصمیم بگیرید! اگر وقت باشگاه رفتن را در کنار مشغله های روزمره خود ندارید، به آموزش بدنسازی در منزل فکر کنید. بله این امکان پذیر است! شما می توانید آموزش صفر تا صد بدنسازی با این آکادمی تجربه کنید و نتایج عملکرد مربیان را در بازه زمانی معقول مشاهده  کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.