ترک پوستی در بدنسازی

ترک پوستی

معمولا افرادی که آموزش بدنسازی خود را جدی می‌گیرنند و تمرینات مختلف بدن سازی را به بهترین شکل ممکن خود انجام می‌دهند،  عضلات آن‌ها رشد می‌کند. رشد عضلات سبب می‌شود که قسمت‌های مختلفی از پوست این افراد دچار پارگی شود. هنگامی که این اتفاق برای ورزشکار می‌افتد در مرحله‌ی اول او از این که می‌بیند که آموزش پیشرفته فیتنس خود را به بهترین شکل ممکن دنبال کرده که سبب رشد عضلاتش شده خوشحال می‌شود. اما در برخی از مواقع این ترک‌های پوستی سبب زشتی پوست و اندام افراد می‌شود و از این رو از این موضوع بسیار ناراحت می‌شوند و از مربی بدنسازی خود می‌خواهند که راهکار مناسبی برای از بین بردن ترک‌های پوستی به آن‌ها بدهد.

با توجه به این توضیحات در این مقاله در نظر داریم تا در قدم اول علت پارگی پوست را به طور کامل توضیح دهیم و در ادامه نیز راه‌های مناسب برای پیشگیری از ترک‌های پوستی را بررسی می‌کنیم.

آموزش فیتنس مهدی شرافت
آموز بدنسازی در سایت مهدی شرافت

چرا بر اثر وزنه زدن در باشگاه ترک‌های پوستی ایجاد می‌شود؟

در ابتدا باید گفت که به طور کلی پوست از سه لایه مهم تشکیل شده که این سه عامل به شرح زیر هستند.

 • اپیدرم
 • درم
 • هیپودرم

هر کدام از این موارد تاثیر بسیار زیادی در عملکرد پوست دارند و به نوعی وجود آن‌ها برای پوست ضروری و مهم است.

همانطور که گفته شد پارگی پوستی معمولا بر اثر رشد سریع بدن بروز پیدا می‌کند که عوامل مختلفی می‌تواند سبب این موضوع شوند که آن‌ها را در ادامه بیان می‌کنیم، اما یکی از مهم‌ترین مواردی که سبب پارگی پوستی می‌شود تمرینات با وزنه است.

پارگی لایه درم سبب بروز این عارضه بر روی پوست شده و ترک پوستی را به وجود می‌آورد. لایه درم دارای سلولی مهم به نام فیبروبلاست است. یکی از وظایف فیبروبلاست‌ها تولید و ساخت کلاژن و الاستین برای پوست هستند، بدین ترتیب انعطاف پذیری پوست به شدت افزایش پیدا می‌کند. از این رو هنگامی که پوست کشیده می‌شود، لایه درم با توجه به انعطاف خوبی که دارد کشیده شده و به نوعی از تغییر حالت پوست جلوگیری می‌کند. اما اگر این کشیدگی بسیار زیاد باشد، دیگر این لایه نمی‌تواند شکل اصلی پوست را حفظ و به همین دلیل پوست پاره می‌شود.

پارگی پوستی بر روی پوست افراد ظاهر متفاوتی دارد و معمولا رنگ و جنس پوست در نمای این عارضه تاثیر گذار است. به طور کلی هنگامی پوست پاره می‌شود، در ابتدا به  رنگ قرمز نزدیک است، اما به مرور زمان به رنگ پوست شبیه می‌شود. معمولا در باشگاه ورزشی نیز مشاهده کرده‌اید که افرادی که آموزش فیتنس و آموزش پیشرفته فیتنس را انجام می‌دهند پس از مدتی پوستشان ترک می‌خورد. معمولا مربی بدنسازی می‌تواند با ارائه نکات مختلفی از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کند تا در آموزش بدنسازی به ترک‌های پوستی دچار نشوید.

چگونه می‌توان از بروز ترک‌های پوستی جلوگیری کرد؟

اگر می‌خواهید که ترک‌های پوستی بر روی پوست شما ایجاد نشود  باید با استفاده از راهکار‌های که در ادامه بیان می‌کنیم، از بروز آن جلوگیری کنید. اما اگر این ترک‌ها بر روی پوست شما شکل گرفته است باید گفت که درمانی ندارد و باید صبر کنید تا به مرور زمان از بین بروند. البته برخی از محصولات نیز در بازار وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید، این ترک‌ها را از بین ببرید. با این وجود باید گفت که همواره پیشگیری بهتر از درمان است و از این رو در ادامه مهم‌ترین عواملی که می‌تواند از پاره شدن پوست جلوگیری کند، را بیان می‌کنیم.

تغییر وزن مهم‌ترین عامل ترک‌های پوستی

اگر آموزش بدنسازی و آموزش فتنس را زیر نظر یک مربی بدنسازی دنبال کرده باشید، می‌دانید که به هیچ عنوان نباید وزن بدن را به طور ناگهانی کاهش یا افزایش داد. به عنوان مثال افرادی که اضافه وزن دارند، با بهره گیری از یک رژیم غذایی سخت و تمرینات پر فشار می‌خواهند در کوتاه‌ترین زمان ممکن وزن خود را کم کنند. این روش عوارض بسیار زیادی را برای بدن به دنبال دارد که یکی از این عوارض ترک‌های پوستی است. از این رو اگر پوست و شکل آن اهمیت زیادی در دید شما دارد به هیچ عنوان تصیم به تغییر ناگهانی وزن خود نکنید.

همچنین باید گفت که معمولا افرادی که بدنسازی در منزل را دنبال می‌کنند، از رژیم‌های غذایی سخت بهره می‌گیرند و به همین دلیل آن‌‌ها نیز در معرض ترک‌های پوستی هستند.

استفاده از روغن‌های طبیعی برای پیشگیری از ترک‌های پوستی

به طور کلی برخی از روغن‌ها برای رفع مشکلات پوستی بسیار مناسب هستند و می‌توان گفت که استفاده از این روغن‌ها می‌تواند برای جلوگیری از ایجاد ترک پوستی نیز بسیار مناسب باشد. روغن‌های زیادی برای این موضوع وجود دارند که بهره گیری از هر کدام از آن‌ها می‌تواند از بروز ترک پوستی جلوگیری کند. اما در بین این روغن‌ها، نارگیل و کرچک بیشترین تاثیر را دارند. روغن را بر روی بخش‌هایی از بدن که در معرض بروز ترک‌های پوستی هستند بمالید و آن قدر ماساژ دهید تا جذب پوست شوند. لازم به ذکر است که از این روش می‌توان برای خانم‌های باردار نیز استفاده کرد.

ورزش‌های مخصوص برای پیشگیری از ترک‌های پوستی

معمولا یک مربی موفق در فیتنس به ظاهر و اندام شاگردان خود بسیار توجه می‌کند. این افراد برای آن که شاگردانشان با ترک‌های پوستی روبه‌رو نشوند برای آن‌ها تمرینات کششی مختلفی را در نظر می‌گیرند. استفاده از این تمرینات کششی سبب می‌شود تا انعطاف پذیری پوست افزایش پیدا کند و از این رو در صورت حجم گرفتن عضلات، دیگر فرد با ترک‌های پوستی مواجه نمی‌شوید. از این رو بهتر است مربی بدنسازی انتخاب کنید که علاوه بر توجه به آموزش فیتنس و آموزش بدنسازی به ظاهر و اندام شما نیز توجه کند، تا با این دست از مشکلات روبه‌رو نشوید.

چه عواملی سبب ترک‌های پوستی می‌شوند؟

علاوه بر ترک‌های پوستی که به دلیل تمرینات سنگین در باشگاه‌‌های بدنسازی بر روی پوست به وجود می‌آید، عوامل دیگری نیز می‌توانند سبب چنین مشکلاتی شوند، که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بارداری
 • تغییرات هورمونی
 • عوامل ژنتیکی
 • بلوغ
 • چاقی
 • سن
 • نقص‌های مادرزادی
 • BMI
 • مصرف الکل

در همه‌ی این موارد معمولا ترک‌‌های پوستی در بخش‌های ثابتی از بدن به وجود می‌آیند. مواردی که در زیر به آن‌ها اشاره شده بیشتر در معرض ترک‌های پوستی قرار دارند.

 • شکم
 • سینه
 • باسن
 • کشاله ران
 • ران‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.