اندورفین هورمون حال خوب کن

اندورفین

بررسی‌ها و تحقیقات نشان دهنده این موضوع است که ورزش کردن می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در افرایش هورمون اندورفین یا همان هورمون حس خوب دارد. اما باید گفت که شدت ورزش در میزان ترشح این هورمون نقش بسیار زیادی دارد. از این رو یکی از فاکتور‌هایی که در برنامه تمرینی، مربی بدنسازی برای آموزش پیشرفته فیتنس و آموزش بدنسازی درنظر می‌گیرد، همین موضوع است. حتی اگر بدنسازی در منزل را انجام می‌دهید می‌توانید تمرینات خود را بگونه‌ای انتخاب کنید که سبب افزایش هورمون اندورفین شود. در این مقاله در نظر داریم تا فوایدی که اندورفین برای بدن دارد را شرح دهیم و همچنین راه‌هایی برای افزایش آن در بدن نیز را بیان کنیم.

اندورفین
آموزش فیتنس با مهدی شرافیت

هورمون اندورفین چیست و چه تاثیری در بدن دارد؟

واژه اندروفین به طور کلی از ترکیب دو کلمه به وجود آمده که کلمه اول آن به معنای دورن زا یعنی آمدن از درون بدن است. کلمه دومی که در این ترکیب به چشم  می‌خورد مورفین بوده که همانطور که می‌دانید به معنای تسکین دهنده درد است. با ترکیب این دو کلمه می‌‌توان گفت که اندورفین هورمونی در داخل بدن است که می‌تواند به صورت کاملا طبیعی برای تسکین درد مورد استفاده قرار گیرد.

اندورفین توسط غدد هیپوتیز و سیستم عصبی مرکزی به وجود می‌آید که می‌تواند علاوه بر تسکین درد سبب ایجاد احساس لذت و خوشحالی شود. از این رو توجه به تولید این هورمون در آموزش فیتنس بسیار لازم و ضروری است.

احتمالا برای شما هم پیش آمده که در هنگام تمرین کردن در باشگاه بدنسازی، حادثه‌ای مانند افتادن وزنه به روی پایتان مواجه شده‌اید، در این هنگام معمولا  پای شما درد زیادی را حس نمی‌کند و به تمرین خود ادامه می‌دهید. درد‌های عضلانی نیز از دیگر اتفاقاتی که معمولا در حین تمرین شما را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کنند اما اگر اندورفین در بدن به مقدار زیادی ترشح شده باشد، این چنین درد‌ها را متوجه نخواهید شد. مربی بدنسازی می‌تواند با افزایش فشار تمرینات اندورفین را در بدن افزایش دهد که به این موضوع در افزایش کیفیت تمرینات در آموزش فیتنس و آموزش پیشرفته فیتنس نیز اشاره شده است.

هورمون اندروفین چه فواید برای جسم و روح دارد؟

به طور کلی اندورفین در افزایش سلامتی و نشاط در حین ورزش یا در زندگی روزمره تاثیر بسیار زیادی دارد و علاوه بر این موضوع فواید دیگری نیز داشته که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کاهش افسرگی و اضطراب: افرادی که زندگی پر تنشی را دارند و استرس زیادی را در طول روز تحمل می‌کنند، می‌توانند با افزایش اندورفین استرس و اضطراب خود را کاهش دهند همچنین افزایش نشاط و شادابی می‌تواند برای درمان افسردگی بسیار مناسب باشد.

افزایش اعتماد به نفس: همانطور که گفته شد نام دیگر این هورمون حال خوب کن است. هنگامی که افراد حال بهتری داشته باشند و احساس بهتری نسبت به شرایط زندگی بگیرنند، بدون شک اعتماد به نفس آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

تنظیم یا تعدیل اشتها: افراد هنگامی که با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند و یا هنگامی که بسیار ناراحت هستند، غذای آن‌ها کم یا زیاد می‌شود. از این رو اگر با راهکار‌های مختلفی اندورفین بدن را افزایش دهند به طور خودکار میزان اشتهای آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

کاهش درد: همانطور که گفته شد یکی از مهم‌ترین فواید اندورفین کاهش درد است. از این رو در آموزش بدنسازی برای کاهش درد‌های عضلانی، شدت تمرینات را افزایش می‌دهند تا اندورفین بیشتری در بدن به وجود آید.

تقویت ایمنی بدن: از دیگر فواید اندورفین افزایش ایمنی بدن است و از این رو با افزایش آن می‌توانید ایمنی بدن را تقویت کنید.

چگونه می‌توان اندروفین را افزایش داد؟

راه‌های مختلفی برای افزایش اندورفین بدن وجود دارد  که با استفاده از این روش‌ها می‌تواند آندروفین خود را افزایش دهید. در ادامه با این روش‌ها بیش از پیش آشنا می‌شویم.

اولین دوره آموزش پیشرفته ی فیتنس توسط مربی بدنسازی مهدی شرافت .

با بدنسازی در باشگاه یا منزل آندورفین را افزایش دهید

ورزش کردن بهترین راهکار برای افزایش اندورفین است. این هورمون نه تنها سبب کاهش درد و افزایش شادابی و نشاط می‌شود، خود به تنهایی عاملی است که می‌تواند کیفیت تمرینات را تقویت کند. مربی بدنسازی برای آن که بتواند این هورمون را در بدن شما افزایش دهد، باید برنامه‌ای را تنظیم کند که حداقل فرد در سه نوبت به مدت ۴۵ دقیقه در باشگاه تمرین کند. به طور کلی در آموزش بدنسازی و آموزش پیشرفته فیتنس سه نوبت تمرین کردن در هفته حداقل میزان وقتی است که فرد می‌تواند برای تایم ورزش خود بگذارد. از این رو برای آموزش بدنسازی در منزل نیز زمان خود رابه گونه‌ای تنظیم کنید که بتوانید سه نوبت در هفته تمرین کنید.

دویدن راهی مناسب برای افزایش هورمون اندورفین

تحقیقات و بررسی‌های مختلفی در مورد تاثیر دویدن در افزایش اندورفین وجود دارد. یکی از تحقیقات که در آلمان انجام شده نشان می‌دهد که دویدن می‌تواند تاثیر بسیار زیاد در افزایش اندورفین داشته باشد و شادابی، نشاط و حال خوب را برای افراد به وجود آورد. در این آزمایش مشخص شد افراد پس از دو ساعت دویدن احساس خوشحالی و رضایت بسیار زیادی در آن‌ها شکل گرفته است. از این رو می‌توانید در آموزش پیشرفته فیتنس و آموزش بدنسازی خود، زمانی را نیز برای دویدن و انجام تمرینات هوازی در نظر بگیرید.

 برای افزایش آندورفین علاوه بر ورزش کردن، این موارد را نیز انجام دهید

برای افزایش آندروفیت می‌توانید به غیر از ورزش کردن از راه‌های دیگری استفاده کنید. که از جمله مهم‌ترین آن‌ها را در ادامه توضیح می‌دهیم.

  1. بو کردن گل اسطوخودوس می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش این هورمون در بدن داشته باشد، همچنین بو کردن وانیل را نیز فراموش نکنید.
  2. اگر در طول روز احساس خستگی زیادی دارید و شادابی و نشاط از شما دور شده است برای افزایش هورمون حال خوب کن می‌تواند از جنسینگ کمک بگیرید.
  3. سعی کنید در طول روز در محیط‌هایی قرار بگیرید که در آن‌ها بیش از اندازه می‌خندید، چرا که این موضوع در افزایش هورمون اندورفین تاثیر زیادی دارد.

  •  استفاده از شکلات نیز می‌تواند سبب تولید هورمون حال خوب کن باشد، اما برای افزایش تاثیر این موضوع، از شکلات‌های تلخ استفاده کنید.
  •  گوش دادن به موسیقی تاثیرات زیادی برای سلامت روح دارد و علاوه بر آن می‌تواند در افزایش اندورفین نقش داشته باشد.
  • از دیگر مواردی که هورمون حال خوب کن را در بدن تولید می‌کند، غذا‌های تند هستند. اگر غذا‌های تند را در حالت داغ مصرف کنید، تاثیرات بیشتری خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.