سبک بزنیم یا سنگین ؟

سبک بزنیم یا سبک

هر کدام از مربیان معروف و مطرح در زمینه‌ی بدنسازی بر اساس علم و تجربه خود، متد و روش خاصی را برای عضله سازی دارد. مهدی شرافت مربی بدنسازی نیز برای آن که ورزشکاران خود را در کمترین زمان ممکن به آن چه در ذهن دارند، برساند از شیوه و روش مخصوص به خود استفاده می‌کند. به طور کلی افراد که بدنسازی با قهرمان جهان را تجربه کرده باشند، می‌دانند که استفاده از وزنه‌های سنگین عامل موفقیت نیست بلکه آن چیزی فرد را به تناسب اندام می‌رساند، انجام تمرینات بر اساس اصول و قواعد خاص به خود است.

به طور کلی حتی اگر بدنسازی در منزل را انجام می‌دهید برای رسیدن به اهداف خود باید با این اصول و قواعد به طور کامل آشنا باشید. استفاده از وزنه‌های سنگین یا سبک نیز دارای اصول و قواعد خاص به خود است.  برخی از افراد استفاده از وزنه‌های سبک را به وزنه‌های سنگین ترجیح می‌دهند و برخی عقیده‌ای مخالف آن را دارند. به طور کلی باید قبل شروع بدنسازی با استفاده از فیلم و مقالات آموزش فیتنس با این اصول آشنا شوید و یا به جای آن از مربیان با تجربه و متخصص در این زمینه بهره بگیرید.

برای افزایش سوخت و ساز وزنه سبک بزنم یا سنگین؟

اگر هدفتان از باشگاه رفتن کاهش وزن و از بین بردن چربی‌ها است باید بیش از هر چیزی، به افزایش سوخت و ساز بدنتان توجه کنید. برای  کاهش وزن باید سوخت و ساز بدن را در باشگاه و حتی در خارج از باشگاه بالا نگه دارید، تا به اهداف خود نیز برسید.

بسیاری از افراد برای چربی سوزی تمرینات هوازی را برای مدت زمان زیادی در باشگاه انجام می‌دهند و همچنین برای انجام تمرینات بدنسازی از از وزنه‌های سبک استفاده می‌کنند. این روش یکی از روش‌های مناسب برای کاهش وزن است، اما یک ایراد بزرگ دارد. فرد پس از پایان تمرینات، چربی سوزی بدنش نیز تمام می‌شود. از این رو با استفاده از این روش راندمان تمرینات کم خواهد بود و تاثیر آن فقط زمانی است که در باشگاه در حال وزنه زدن هستید. در برنامه تمرینی مهدی شرافت مربی بدنسازی، همواره دیده‌ایم که او تمرینات خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که فرد پس از خروج از باشگاه نیز بدنش در  حال سوخت و ساز باشد.

برای آن که کالری سوزی پس از تمرین نیز ادامه داشته باشد، بهتر است که وزنه های سنگین را جایگزین وزنه‌های سبک کنید. بر اساس تحقیقات و گزارشات، تمرین‌های شدید و انفجاری سبب می‌شوند که فرد، مدت زمانی طولانی پس از باشگاه نیز در حال سوخت و ساز و کالری سوزی باشد.

برای افزایش قدرت و توان وزنه سبک بزنم یا سنگین؟

اگر آموزش فیتنس را دنبال کرده باشید، حتما می‌دانید که یکی از راه‌های مناسب برای افزایش قدرت عضلات، ترکیب کردن حرکات مختلف بدنسازی است که عضلات بیشتری را در حین تمرین درگیر می‌کند. اگر سابقه تمرین کردن بدنسازی با قهرمان جهان را داشته، یا تمرینات آن‌ها را دنبال کرده باشید قطعا دیده‌اید که آن‌ها حرکات ترکیبی را نیز در برنامه تمرینی خود قرار می‌دهند. حال برای آن که بتوان در هنگام انجام تمرینات ترکیبی، قدرت و توان عضلات را افزایش دهیم، بهتر است از وزنه‌های سبک استفاده کنیم یا از وزنه‌های سنگین؟

وقتی که از وزنه‌های سنگین برای وزنه زدن استفاده می‌کنید، بدنتان برای آن که بتواند تحمل تمرینات پرفشار را داشته باشد، تمام تلاش خود را می‌کند که همگام با شما، فشار را تحمل کند و این موضوع سبب می‌شود تا عضلات به مرور زمان قوی‌تر شوند و از طرفی به دلیل فشار تمرینات، عضلات نیز با گذشت زمان رشد می‌کنند.

مینی دوره رایگان آموزش پیشرفته  فیتنس را همین حالا دانلود کنید .

سبک ورزش کردن
سبک بزنیم یا سنگین

با بهره گیری از وزنه‌های سبک نیز می‌توان قدرت و توان عضلات را افزایش داد و اگر بدنسازی در منزل را با وزنه‌های سبک در پیش گرفته‌اید ناامید نشوید و به تمرینات خود ادامه دهید. به طور کلی برای موفقیت در هر چیزی باید استمرار داشته و پس از مدتی دلزده نشوید. هر چند که وزنه‌های سنگین می‌توانند تاثیر زیادی در افزایش قدرت و حجم عضلات داشته باشند، اما وزنه‌های سبک نیز بی تاثیر نیستند و با استفاده از آن‌ها و با کمی صبر و حوصله به خواسته‌ی خود می‌رسید.

به طور کلی اگر فکر می‌کنید که فردی هستید که در صورت استفاده از وزنه‌های سنگین پس از مدتی سرخورده و دلزده می‌شوید، بهتر است که از وزنه‌های سبک استفاده کنید.

برای افزایش چربی سوزی وزنه سبک بزنم یا سنگین؟

  • وزنه‌های سبک با تعداد تکرار زیاد در افزایش چربی سوزی نقش دارد؟
  • استفاده از وزنه‌های سنگین با تعداد تکرار کم را برای چربی سوزی مناسب می‌دانید؟

این دو سوال، از جمله سوالاتی هستند که در باشگاه‌های بدنسازی هر روزه از مربیان پرسیده می‌شود. در جواب به این سوالات باید گفت استفاده از هر کدام از این روش‌ها مزیت و معایب خاص به خود را دارند. اما برای آن که بدانید کدام یک بهتر است، بر اساس نتایج به دست آمده از یک تحقیق معتبر، این موضوع را بررسی می کنیم.

در این تحقیق ورزشکاران به دو دسته تقسیم بندی شدند، یک گروه از وزنه‌های سنگین و گروه دیگر از وزنه‌های سبک استفاده می‌کردند. پس از اتمام دوره آزمایشی هر دو گروه به یک اندازه کاهش وزن داشتند. اما گروه اول که از وزن‌های سنگین استفاده کرده بودند، تمام وزن کم شده از آن‌ها از چربی بدن بود. اما گروه دوم که با وزنه‌های سبک تمرین می‌کردند، در هنگام کاهش وزن علاوه بر چربی، عضلات خود را نیز از دست داده بودند. از این رو باید گفت که برای چربی سوزی بیشتر و بهتر از وزنه‌های سنگین استفاده کنید. همچنین همانطور که گفته شد با استفاده از وزنه‌های سنگین می‌توانید پس از خارج شدن از باشگاه و زمانی که در حال استراحت هستید نیز  چربی سوزی داشته باشید.

یکی دیگر از راه‌هایی که برای افزایش چربی سوزی وجود دارد، کم کردن زمان استراحت مابین حرکات و ست‌ها است. اگر هراس دارید که بدنتان حجیم شود و از ریخت و قیافه بیوفتید، با کم کردن زمان استراحت مابین ست‌ها می‌توانید این ترس را از خود دور کنید.

آموزش فیتنس با مهدی شرافت

سخن پایانی

مهدی شرافت مربی بدنسازی از روش‌های مختلفی برای بدنسازی ورزشکاران خود استفاده می‌کند. در برناه‌های تمرینی او استفاده از وزنه‌های سبک یا سنگین نیز دیده می‌شود و از این رو می‌توان گفت که استفاده از هردو روش بسیار خوب و مناسب است اما وزنه‌های سنگین فواید و مزایای بیشتری دارد. در ویدیو‌های بدنسازی با قهرمان جهان بعضا دیده می‌شود که فرد از وزنه‌های سبک استفاده می‌کند. از این رو اگر بدنسازی در منزل را در پیش گرفته‌اید و از وزنه‌های سبک استفاده می‌کنید، بدانید که کار شما بیهوده نیست و پس از مدتی به نتیجه دلخواه خود از آموزش فیتنس در منزل می‌رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.