ارتباط چاقی با گودی کمر

چجوری گودی کمر رو حل کنیم ؟

رابطه چاقی و افزایش گودی کمر

اشخاصی که چاق هستند به خاطر اینکه ستون فقرات‌شان بیش از حد کشیده شده ممکن است به طور مضاعف در بستر خطر ابتلا به گودی کمر باشند. متخصصین و جراحان ارتوپدی معتقدند که شکل ذاتی انحنای کمر دارای یک میزان استاندارد است که در اشخاصی که عضله‌های پشتی و عضله‌های قفسه سینه آماده تری دارند قطعا دارای انعطاف بیشتری در این قسمت‌ها هستند و در نتیجه شکل انحنای کمرشان محافظت می‌گردد.

در یک فرد چاق وقتی شکم بیش از حد بزرگ شود، عضله های اطراف ستون فقرات ضعیف می شود و در نتیجه موجب تاثیرات مخرب در قسمت انحنایی ستون فقرات می گردد. جابجا کردن وسایل سنگین وزن و قوز کردن مداوم نیز مزید بر علت شده و باعث می‌شود که مشکلات جدی در ناحیه کمر علی الخصوص گودی کمر رخ دهد. در بعضی مواقع کمر افراد به دلایلی ابتدا کج می‌شود و بعد از آن ستون فقرات شروع به گرد شدن میکند. اگر از حد معمول این انحراف فراتر نرود، این عارضه نرمال و طبیعی است. تیلت لگن تا ۱۲ الی ۱۳ درجه، چیزی است که در عموم مردم شایع است. اگر این تیلت بیشتر از این حد بشود، به آن گودی کمر گویند و این عارضه ممکن است مشکل ساز و بعد از مدتی دردآور شود. گودی کمر یا لوردوز کمر، همین طور که از نامش پیداشت باعث خم شدن و در نتیجه کوتاه شدن قد فرد، به اندازه ی چند سانتی متر می‌شود.

اگر این مشکل سریع درمان شود، گویی به اندازه ی قد آن شخص اضافه می‌شود. این تغییر را می‌توانید با اندازه گیری قدتان پیش از اصلاح گودی و مقایسه ی آن با قدتان بعد از اصلاح، متوجه شوید. این مقایسه در طول نصف سال می‌تواند  انجام شود. با صاف شدن کمرتان، طبیعی است که شکمتان که صرفا بخاطر گودی کمر ظاهر شده و در بیشتر موارد در واقع شما اصلا دارای شکم نیستید، نیز از بین خواهد رفت و شما به تناسب اندامی که با انجام رژیم های پی در پی برایتان مقدور نبود خواهید رسید. چنانچه قصد دارید وزن خود را کاهش داده تا از گودی کمرتان جلوگیری کنید، دوره ی بی نظیر  آموزش فیتنس را در سایت مهدی شرافت قهرمان بدنسازی جهان دنبال نمایید.

گودی کمر و حل کردن

اولین گام برای درمان گودی کمر

حتما در صورت گودی کمر، به پزشک متخصص مراجعه کنید و درمان تجویز شده توسط پزشک را ادامه دهید. پزشک برای شما یک سری تمرینات اصلاحی توصیه خواهد کرد. روش درمان هر دکتر با دیگری متفاوت است اما در بسیاری از موارد مشابه است. در افرادی که تراجنسی هستند، بررسی ای انجام شده است که در طی آن مشخص شده که این افراد بخاطر مصرف زیاد استروژن، به منظور درمان، دچار انحنا و ضعف در قسمت پایین کمر خواهند شد. در هر صورت اشکال در ستون فقرات، به دلایلی مانند عادات بد در طرز نشستن، یا دوران بارداری و اجبار بانوان برای خمیده شدن، رخ می دهد.

افرادی که بنا به دلایلی مانند کمبود زمان نمی توانند به باشگاه بدنسازی بروند می توانند  اموزش بدنسازی در منزل را حتی بدون داشتن مربی ورزشی دنبال کنند و با انجام تمرین های مناسب نسبت به کاهش وزن خود اقدام نمایند.

علل گودی کمر

غالبا یک جا و زیاد نشستن موجب می‌شود به مرور زمان دچار گودی کمر شوید. با پیشرفت تکنولوژی، یک جا نشستن بیشتر از پیش شده است و فعالیت های بدنی و ورزشی افراد کمتر شده است در نتیجه احتمال گود شدن کمر امروزه خیلی بیشتر از پیش شده است. خصوصا اینکه شخص برای ساعت های طولانی مجبور است یا پشت ماشین بنشیند یا پشت میز! این نشستن های طولانی، سر فرد را جلوتر از بدن قرار میدهد و باسن را درگیر و منقبض می‌کند که این دو عامل گودی کمر را موجب می‌شوند. جالب است که پرونیشن یا همان گودی پا نیز در فرد گودی کمر را ایجاد می‌کند. پس اگر متوجه صافی کف پای خود شدید، حتما گودی کمر خود را نیز پیگیری کنید. در ادامه این مطلب، مهدی شرافت مربی بدنسازی  ۷ دلیل زیر را جزء علائم کمر درد معرفی می کند.

 

علائم گودی کمر

قبل از اینکه بخواهید برای درمان گودی کمر اقدام کنید لازم است چند مورد از علامت های گودی کمر را بشناسید. ما در اینجا چند نمونه از این علائم را برای شما نام می‌بریم

 • احساس سفتی و انقباض در عضله های باسن
 • کج شدن و یا متمایل شدن زانوها به سمت داخل
 • ضعف عضله ها در ناحیه باسن
 • احساس درد و ناراحتی در مفاصل ران
 • اگر بدون اینکه چربی های اضافه داشته باشید، شکمتان بیش از حد طبیعی و نامتناسب با بقیه ی اندامتان بزرگ شود
 • اگر در عضله های شکم خود ضعف احساس کنید
 • و در نهایت احساس عدم تعادل عمومی در بدن که به آن پاسچر گویند

گودی کمر ممکن است به اشتباه، حس قدرت و قوی بودن در ناحیه ی کمرتان را در شما ایجاد کند اما این احساس، به احساس دردی که مجبور به تحمل آن هستید نمی ارزد. در شدید ترین حالت با این مشکل، شما دچار فتق دیسک کمر شده اید و به قدری بر روی کمر خود فشار وارد کرده اید که دیسکس که بین مهره ها قرار دارد را دچار آسیب می کنید یا متاسفانه موجب پارگی دیسکتان خواهید شد. از جمله عملکردهای نامطلوبی که در نهایت گودی کمر شما را موجب خواهد شد، ضعیف شدن عضله های شکمتان و منقبض شدن عضله های چهار سر در ناحیه ی ران است. یکی از بهترین راهکار هایی که با استفاده از آن می توانید بر این مشکل غلبه کنید بدنسازی با مهدی شرافت  است.

تست گودی کمر

بعد از دیدن هر کدام از این علائم، بهتر است که یک سری از چکاب های حرفه ای را پیاده کنید تا قبل از اینکه به دکتر خود مراجعه کنید، از عارضه ی خود اطمینان حاصل کنید. یکی از روش هایی که پیشنهاد می‌کنیم که آن را انجام دهید، روش توماس است. برای انجام این آزمایش فقط یک میز نیاز دارید.

 

 • در مرحله ی اول، به آرامی روی میز بنشینید.
 • در حالی که روی کمر خود روی میز دراز کشیده اید و زانوی خود را به سمت پایین خم کنید. طوری که زاویه خم شدن زانوی شما ۴۵ درجه باشد.
 • دست خود را پشت زانوی خود بگذارید
 • به پشت دراز بکشید و پاهای خود را از روی میز از ناحیه زانو آویزان کنید. زانوی شما باید در زاویه ۴۵ درجه خم شود و پاهای شما از لبه میز آویزان باشد.
 • با دستی که پشت زانویتان قرار داده اید پای خود را به آرامی بکشید.
 • همین حرکت را بعد از پایین قرار دادن پا، روی پای دیگر انجام بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.