دوره کات چیست؟

در پاسخ به سوال دوره کات چیست ؟ باید گفت که مطمئنا بسیاری از ورزشکاران و بدنسازان در بازه‌های زمانی مختلف ، نیاز به کاهش چربی بدن و تفکیک عضلانی را داشته اند . برخی از افراد پس از رسیدن به وزن مناسب قصد دارند تا با تغییر رژیم غذایی و یا تمرینات خود ، به تفکیک عضلانی برسند . برخی افراد نیز با محاسبه bmi بدن نیاز به کاهش چربی بدن و تفکیک کردن عضلات دارند .

در رشته‌های ورزشی و علی‌ا‌لخصوص بدن سازی به این دوره کاهش چربی و تفکیک عضلانی اصطلاحا ” دوره کات ” گفته می‌شود . با توجه به کسب آشنایی کلی با مفهوم دوره کات ، در ادامه این مقاله از وبلاگ مهدی شرافت کلیات روش‌های موثر در چربی سوزی دوره کات ، برنامه ورزشی دوره کات و همچنین برنامه غذایی مناسب برای چربی سوزی و تفکیک عضلانی را ارائه داده ایم .

بهترین زمان برای آغاز دوره کات و تفکیک عضلانی
آنچه که در میان ورزشکاران و بدنسازان رایج و سبب نتیجه گیری هر چه بهتر این افراد بوده ، آغاز دوره کات عضلانی بعد از اتمام دوره حجم است . اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم معمولا ورزشکاران در گام نخست وارد دوره حجم می‌شوند و سعی می‌کنند تا با ادغام تمرینات و برنامه غذایی صحیح و متناسب ، به حجم مورد نظر برسند .

در گام بعد پس از دستیابی به حجم مورد هدف ، دوره کات آغاز می‌شود که هدف از آغاز این مرحله رهایی از چربی‌های اضافه حاصل از دوره حجم بوده و تمرکز بروی پرورش و بهبود عضلات می‌باشد . برخی از ورزشکاران و بدنسازان ترجیح می‌دهند تا به صورت چرخشی از دوره کات به دوره حجم وارد شده و این مراحل را مجدد تکرار کنند .

نکته حائز اهمیت در دوره کات بدنسازی این است که شخص باید برنامه غذایی و تمرینات خود را به گونه ای تعیین و تنظیم کنه که سبب افت بدن و از بین رفتن عضلات نشود . در واقع فرد باید در دوره کات علاوه بر چربی سوزی به تثبیت حجم دریافتی و عضله سازی نیز توجه داشته باشد تا بتواند توازن میان دوره حجم و دوره کات را رعایت کند .

بنابراین می‌توان گفت بهترین زمان برای آغاز دوره کات و چربی سوزی بلافاصله پس از دستیابی به حجم بدنی مورد نظر می‌باشد . همانطور که که پیش از این نیز اشاره شد دوره حجم و کات را می‌توان چند بار به صورت متناوب تکرار کرد تا به حجم دلخواه و فیزیک مورد نظر دست یافت .

بهترین عادت‌های غذایی برای دوره کات و تفکیک عضلانی

بسیاری از ورزشکاران برای بهبود هر چه بیشتر تفکیک عضلانی و چربی سوزی در دوره کات ، بیشتر روی تمرینات تمرکز کرده و زمان بیشتری را در منزل و یا باشگاه برای تمرینات سخت می‌گذرانند . واقعیت امر این است که دوره کات بهترین نتیجه را در حالی می‌دهد که تمرینات مناسب با یک رژیم غذایی درست همراه شود . اساس دوره کات این است که افراد در این بازه زمانی کالری دریافتی روزانه خود را پایین تر از کالری مصرفی نگه دارند .

معمولا توصیه می شود تا ورزشکاران و بدنسازان در دوره تفکیک سعی کنند کالری دریافتی خود را حداقل بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ واحد کمتر از کالری مصرفی نگه دارند . اینجاست که تناسب رژیم غذایی بدنسازی و تمرین معنی پیدا می‌کند چراکه ممکن است فردی روزانه وقت بیشتری را برای تمرین داشته و کالری بیشتری بسوزاند . همچنین ممکن است فردی تمرینات سبک تر و کمتری را در برنامه خود داشته باشد . در این صورت مطمئنا کالری قابل دریافت شخص اول به مراتب می‌تواند بیشتر باشد .

در دوره کات توصیه می‌شود که به منظور کاهش سریعتر سطح چربی بدن و همچنین برای کات شدن عضلات مصرف کربوهیدرات را به حداقل رساند . هم چنین در این دوره می‌توان از جایگزین‌های مناسب مانند پروتئین استفاده کرد. مصرف سبزیجات با سطح کرب پایین تر می‌تواند از ضعف ناشی از رعایت رژیم غذایی وعدم مصرف کربوهیدرات‌ها جلوگیری کند .

 

بهترین تمرینات و ورزش‌های دوره کات و تفکیک عضلانی

همانطور که پیش از این نیز توضیح داده شد نتیجه دوره کات همزمان به برنامه غذایی و تمرینات هر شخص وابسته است . ورزشکاران و بدنسازان می‌توانند پس از تعیین رژیم غذایی خود و با توجه به میزان چربی اضافه ، تمرینات دوره کات بدنسازی را به گونه‌ای انتخاب کنند تا هرچه سریعتر به هدف خود برسند . یکی از شاخه‌های ورزشی موثر دوره کات ورزش‌ها و تمرینات هوازی یا همان کاردیو است که به چربی سوزی با سرعت بالا  کمک می‌کند . ورزشکاران می‌توانند از میان تمرینات کاردیو مختلف مانند دویدن ، طناب زدن ، تردمیل ، دوچرخه ثابت ، الیپتیکال و … گزینه ای که بیشتر موارد ترجیح می‌دهند را انتخاب کنند.

 

آموزش فیتنس با مهدی شرافت

علاوه بر تمرینات هوازی ، می‌توان از تمرینات با وزنه نیز در دوره تفکیک عضلات استفاده کرد . تمرینات با وزنه نیز به همان میزان تمرینات هوازی برای چربی سوزی و کات عضلات موثر هستند و در صورت اجرای صحیح می‌توانند تاثیر بهتری در چربی سوزی صحیح داشته باشند .

معمولا برای دوره کات بدنسازان توصیه می‌شود که به جای تعداد ست‌های بیشتر و یا بیشتر کردن تعداد حرکات ، روی صحیح و با قدرت انجام شدن این حرکات تمرکز شود . ست‌های بیشتر تمرینی مستلزم دریافت مقادیر بیشتر کربوهیدارات است که به دلیل محدودیت‌های غذای دوره کات امکان پذیر نیست .

ورزشکاران و بدنسازان می‌توانند به جای تمرینات طولانی و با تعداد حرکات بیشتر ، حجم تمرینات را کاهش داده اما تعداد روزهای تمرین خود را افزایش دهند . نکته حائز اهمیت این است که افراد باید دقت داشته باشند که به صورت متوالی در دو روز و یا بیشتر تمرینات سنگین نداشته باشند .

ورزشکاران با آغاز دوره کات نباید وزنه‌ها و یا تمرینات خود را سنگین کنند چرا که این اقدام سبب می‌شود تا علاوه بر چربی سوزی ، عضله سوزی نیز در بدن رخ داده و شخص به نتیجه مطلوب خود نرسد . طول دوره تمرینات ورزشی نیز به نسبت وزن و چربی اضافه شخص معمولا متفاوت است .

سخنان پایانی

در صورتی که می‌خواهید دوره کات بدنسازی را آغاز کرده و عضلات خود را تفکیک کنید بهتر است ابتدا پیش زمینه آنرا مهیا کنید . همانطور که در این مقاله نیز توضیح داده شد انتخاب رژیم غذایی صحیح دوره کات ،تمرینات و آغاز به موقع آن اهمیت خاصی در رسیدن به هدف دارند . مشورت با مربیان با تجربه و یا متخصصیان تغذیه می‌توانند برای آغاز این دوره کارآمد باشند .

هم چنین توصیه می‌شود علاوه بر مطالعه این مقاله ، سایر مقالات سایت مهدی شرافت را مطالعه کنید . تمرینات ، تغذیه و مکمل‌های کاربردی دوره کات به تفکیک و به صورت تخصصی در این مقالات ارائه شده اند . مهدی شرافت با سابقه کاری و حرفه ای درخشان در زمینه تجربیات خود را در این مقالات با شما به اشتراک گذاشته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.